Správná výška stolu a židle


Ať už se nám to líbí nebo ne, sedavý život a problém s nedostatkem pohybu se stal součástí moderní doby. Nejen pokud nemáte možnost si pohyb pravidelně dostatečně kompenzovat, začněte alespoň tím, že si vytvoříte pohodlné, ale zároveň správné prostředí k sezení. S odpovídající výškou stolu a dobrým výběrem židle si zajistíte automatickou tendenci ke správnému držení těla a předejdete bolestem zad, hlavy, ale také problémům se šlachami.

Optimální výška pracovního stolu je cca 75 cm

U pracovního stolu si vždy snažte vytvořit maximální pohodlí. Zajistěte si dostatek prostoru kolem sebe, a to jak na pracovní dece, tak i okolo sebe. Ideálně s anatomicky tvarovanou židlí, která vám sama napovídá, jak správně sedět. Mezi sedátkem židle a spodní hranou pracovní desky by měla být mezera zhruba 30 cm. Rozměry jsou určovány podle průměrné výšky lidské postavy tedy 180 cm. Ověřit si správnou výšku stolu v poměru k židli můžete jednoduchým testem. Když si sedněte s rovnými zády na židli a položíte předloktí na stůl, vaše ruce by měly svírat pravý úhel.

U dětského psacího stolu je optimální rozmezí 50 – 70 cm

V případě dětského nábytku vždy myslete na to, že děti rychle rostou, a tak se požadavky na zdravé sezení s vývojem mění. Přizpůsobte tomu i nábytek. Stejně jako je samozřejmostí pohodlné nastavování výšky a různé polohy židlí ke kancelářským a psacím stolům pro dospělé, je možné dětem pořídit také stul s variabilně nastavitelnou výškou pracovní desky. I tady platí výše zmíněný test správného sezení ověřený pravým úhlem v lokti. Stejně jako u stolů pro dospělé, i tady je pamatujte také na hloubku stolu 60 cm a více, což je doporučená ideální vzdálenost očí od monitoru.

Výška jídelních stolů se od těch pracovních zásadně neliší

U jídelního stolu je důležité, abyste si mohli sednout pohodlně, i když právě nejste v předepsané pozici podle společenské etikety, ale chcete si dát např. u kávy nohu přes nohu. Proto se jídelní výška jídelního stolu i tady pohybuje okolo 75 cm. Optimální vzdálenost mezi sedátkem a horní deskou stolu by se měla pohybovat v rozmezí 24 do 32 cm. Zvolte pohodlné dostatečně široké židle, na kterých se dobře sedí i delší dobu. Při stolování je nejdůležitější manipulační prostor, a to 50 x 40 cm na osobu.

Myslete na to, jak sedíte u každého stolu, kde strávíte nepřetržitě alespoň 20 min. Je to nejlepší prevence proti bolestem zad, ramen a hlavy.

Telefon

Tomáš Svoboda +420 734 331 041 Jan Novák +420 774 926 005

Email

poptavka@nsnabytek.cz

Adresa

Kubelíkova 1155/42 Brno - Líšeň 628 00

Facebook

Sledujte naši práci na Facebooku.