Jakou zvolit pracovní desku do kuchyně?

Podle čeho vybírat pracovní desku do kuchyně a jaká je vůbec nabídka na trhu?

Plánování a navrhování kuchyně je při rekonstrukcích a stavbách nových bytů právem věnován velký důraz. Nejen proto, že v kuchyni tráví rodina hodně času. Kuchyni si nepořizujeme na pár let. A především musí být naprosto funkční a odolná vůči všem vlivům, které na ni při vaření a pečení působí.

Při vybírání desky zohledňujeme její design, materiál a v neposlední řadě i cenu. Jaké tedy máme možnosti?

Mezi ty nejlevnější patří lamino či MDF desky. Výhodou je, že je snadno sladíte s barvou kuchyňských dvířek, barevná a vzorová škála při jejich výrobě je prakticky nekonečná. Mat, lesk, jednobarevné, žíhané, se vzorem dřeva či napodobenina kamene. Vše je možné. Běžně odolávají kuchyňským čističům. Jsou ale náchylné k poškrábání a vysokým teplotám. Skvrny způsobené horkým dnem hrnce už z nich nikdy neodstraníte a také je třeba dávat pozor, aby do desky nezatekla voda. Potom by nabobtnala a mohly by dokonce začít plesnivět. Vzhledem k relativně nižší pořizovací ceně je lze po pár letech snadno vyměnit bez nutnosti měnit celou kuchyň. Ta tak dostane nový vzhled a vaše peněženka nevykrvácí.

Dřevěné pracovní desky

Další možností je použití přírodního dřeva. Přírodní element každou kuchyň zaručeně zútulní. Výrobci používají tvrdé dřevo, zejména dub, buk a ořech. Při správné údržbě vám vydrží dlouhé roky. Odolává i vyšším teplotám a vlhkosti. V pravidelných intervalech je třeba ji impregnovat přírodními oleji.

Kuchyňské desky z umělého kamene

Velmi populární jsou v posledních letech desky z umělého kamene. Přírodní kámen se nadrtí a smíchá s polymerní hmotou. Vlastnosti takového materiálu jsou srovnatelné s pravým kamenem, navíc lze ovlivnit jeho barvu, povrch a strukturu, takže si můžete vybrat skutečně to, co chcete. Bez kompromisu. Spáry jsou téměř neviditelné, k dostání jsou v několika rozměrech (hloubka, tlloušťka). Odolnost je srovnatelná s přírodním kamenem.

Žulové pracovní desky

Z kamene se nejčastěji využívá žula pro svou odolnost. Pokud se vám nepodaří omylem do kamene udeřit paličkou na maso, tak ho nepoškodíte. Odolává horkému, chemikáliím (tady pozor na mramorové desky, kterým nesvědčí kyseliny!), nožům, škrabkám… Někomu může vadit chladný povrch takové desky, ale třeba pekařky a cukrářky ho ocení při práci s těstem.

Skleněné pracovní desky

Podobně odolným materiálem je sklo. Kromě klasického průhledného můžete vybírat z nepřeberné nabídky grafoskla a sladit tak pracovní desku se zádovou. Šikovný designér vám poradí, jak vytvořit velmi efektní vzhled.

Nerezové pracovní desky

Mezi nejodolnější a také nejdražší materiály patří nerez. Dá se nejlépe udržovat, čehož se využívá především v gastro provozech. Snese jakýkoli čistící prostředek, vařící vodu i horkou páru. Můžete na něm krájet, sekat, řezat. Nedisponuje však „útulným“ vzhledem a tak se hodí spíše do kuchyně s industriálním vzhledem.

Telefon

Tomáš Svoboda +420 734 331 041 Jan Novák +420 774 926 005

Email

poptavka@nsnabytek.cz

Adresa

Kubelíkova 1155/42 Brno - Líšeň 628 00

Facebook

Sledujte naši práci na Facebooku.