Jak zařídit dětský pokoj pro miminko?


Příchod nové člena rodiny je vždy velkou změnou, zejména pokud se jedná o první miminko. Kromě velkého těšení a očekávání čeká na rodiče také mnoho zařizování a nakupování.  Pokud to dispozice bydlení dovolují, většina rodičů chce pro miminko připravit vlastní pokoj (i když přiznejme si, že ne vždy je miminko ochotné v něm od příjezdu z porodnice samo přebývat). Existují samozřejmě obchody se sektorovým nábytkem, kde můžete vybrat kompletně celý pokojík, možná ale pro svoje miminko chcete víc. Víc originality, víc variability, víc péče.

Postýlka

Miminko toho v prvních měsících života moc nepotřebuje, proto při zařizování prvního pokoje vycházejte spíše z potřeb maminky. Základem je určitě kvalitní postýlka pro dítě (a zde zdůrazňujeme i pečlivý výběr vhodné matrace). Je na vás, zda zvolíte klasickou dětskou postýlku, nebo budete myslet dopředu a pořídíte postel rostoucí, se zábranami. U postýlky oceníte polohování roštu. Dokud miminko jen leží, bude pro vás oba pohodlné umístění v horní poloze (vy s ním můžete pohodlně manipulovat, zároveň nehrozí nebezpečí, že se dítě někam překulí a spadne). Když se dítě začne přetáčet, klekat si a později i stoupat, je čas rošt posunout níže. U postýlky lze vyrobit bočnici s odnímatelnými šprušlemi, které vytvoří průchod pro batolata – mohou si do postýlky sami vlézt, ale při spaní otvorem nemohou z postýlky vypadnout. Pokud plánujete spát v pokojíčku z miminkem, můžeme vám vyrobit postýlku s odnímatelnou bočnicí. Můžete tak být svému dítěti nablízku a i noční kojení si tím výrazně ulehčíte.

Dětská komoda

Dalším kusem nábytku, který upotřebíte i do budoucna, je komoda na oblečení a jiné potřeby pro miminko. Většina maminek ocení přebalovací pult, který na komodu umístí. Nejlepší varianta je zhotovit oba kusy nábytku zvlášť. V budoucnu se přebalovací pult odmontuje a komoda může v pokoji klidně zůstat.

Police a skříně

Tyto dva kusy nábytku jsou nepostradatelné. Dále už je to jen na vaší fantazii. Mezi nejčastěji pořizovaný mobiliář patří ještě nějaká větší šatní skříň, do které můžete pro začátek uložit různé doplňky ke kočárku, pleny, ručníky, hračky a tak podobně. Dále určitě oceníte nějaké pohodlné křeslo pro maminku (na kojení i uspávání) a také poličky na knihy, fotky nebo hračky. Velké oblibě se těší různé stojací policové a přihrádkové systémy. Když je vybavíte úložnými boxy s veselými dětskými motivy, můžete pokojík proměnit v džungli nebo třeba zámek pro princeznu. Pokud máte dětí více, mohou takové systémy sloužit k oddělení částí pokojíku pro každé dítě. A taky poslouží při stavění bunkrů. Ale to už přebíháme.

Při vybírání vybavení se zamyslete nad tím, jestli chcete spíše univerzální, kvalitní kousky, které s vaším dítětem porostou, nebo jste naopak ochotni měnit je pokaždé, když se změní potřeby vaší ratolesti. Změna interiéru je možná i prostřednictvím dekorací, výmalby, doplňků. Nejen, ale zejména, v dětském pokoji se vyplatí investovat do kvality, která vydrží. S tím vám nejlépe poradí zkušený truhlář, který také může vymyslet originální řešení a nezvyklé kombinace. Navíc si u něho časem můžete pořídit další nábytek a všechno bude ladit. Určitě se vám nestane, že by se „tato série přestala vyrábět“, jako je to běžné ve velkých řetězcích. Myslete také na to, že nábytek pro miminka musí splňovat určité zákonné požadavky. Děti často nábytek okusují a olizují, proto všechny nátěry a laky musí být bezpodmínečně zdravotně nezávadné. Také je dobré si nábytek před zakoupením doslova očichat. Levné kousky z řetězců jsou často lepeny lepidly s formaldehydem a dalšími těkavými složkami, které zdraví rozhodně neprospívají. A z nábytku se mohou uvolňovat i několik měsíců, po které je bude váš poklad dýchat. Kromě prokázané karcinogenity mohou také spouštět či zhoršovat chronická onemocnění dýchací soustavy.

Telefon

Tomáš Svoboda +420 734 331 041 Jan Novák +420 774 926 005

Email

poptavka@nsnabytek.cz

Adresa

Kubelíkova 1155/42 Brno - Líšeň 628 00

Facebook

Sledujte naši práci na Facebooku.