Co dát za kuchyňskou linku?


Kdo někdy vybíral či si sám navrhoval kuchyňskou linku, ten ví, že z nepřeberného množství kombinací tvarů, barev, struktury, výhod a nevýhod jednotlivých materiálů, jež je třeba při tomto procesu projít, jde hlava kolem. A když už se tím vším prokoušeme, vyskočí na nás ještě otázka „co dát za kuchyňskou linku?“ A i na ni existuje rok od roku více odpovědí.

Při výběru myslete na to, že se na „to“ budete dívat nejčastěji. Při vaření, mytí nádobí, úklidu, prostě neustále se na zadní část kuchyně budete dívat. Takže tato plocha musí lahodit vašemu oku a nesmí se rychle okoukat.

Náročnost údržby

Každá hodpodyňka ví, že nejde jen o vzhled, ale snad nejdůležitějším faktorem při výběru je náročnost údržby. Tedy povrch za linkou musí být snadno omyvatelný i „agresivnějšími“ substancemi – různými přípravky na odstranění mastnoty a dalších přischlých zbytků, které chtě nechtě v kuchyni prostě jsou. Stejně tak musí odolat horké vodě a páře, zejména za varnou deskou či sporákem. Nesmí být nasákavý, aby se do něj nevsakovala mastnota. Antistatická úprava je také plusem, stejně jako hladký povrch. Tedy mramor ne (nesnáší kyselé, ekologické prostředky na úklid jako je ocet či kyselina citronová jsou naprosté tabu!), různé kamenné obklady také ne (výstupky jsou lapače prachu a celkově jejich drsný a členitý povrch prostě nevyčistíte), obyčejné tapety také ne (vlhko a mokrá houbička či sprej na úklid je rozmočí, teplo od vaření zase může rozpustit lepidlo). Když rámcově víme, kudy svůj zájem neupírat, pojďme si představit další možnosti.

Obklady jsou klasika

Kachlíky za kuchyňskou linkou měl a má doma kde kdo. Jedná se o relativně levnou variantu (pokud nebudeme vybírat v luxusních vodách, což samozřejmě také lze). Vybírat je z čeho. Velkoformátové dlaždice jsou teď velmi moderní, navíc se mezi nimi dělají skutečně mikroskopické spáry, tedy se nemají kde usazovat nečistoty. Chcete-li něco divočejšího, existují třeba kachle šestihranné, mozaiky, vintage kousky jako od babičky či sofistikované jednoduché kousky. Pokud se pro obklad rozhodnete, doporučujeme co nejmenší spáry a hladký povrch. Jakékoli listely či 3D motivy na obkladu jsou velmi náročné na údržbu, stejně tak matný povrch ukáže každé při úklidu vynechané místečko. Naopak lesklé kachlíky odráží světlo a vaši kuchyň mohou rozzářit, což oceníte pokud je linka tmavá či celá kuchyně trpí nedostatkem slunečního svitu.

MSD zádové desky

Dalším populárním typem zádové desky je stejný materiál, z jakého je pracovní deska. Pokud zvolíte i stejný design, kuchyně bude vypadat velmi elegantně. MSD desky se vyrábí v jednom kuse, nemusíte tedy řešit spáry ani jiné nerovnosti. Hezky to vypadá, snad se to čistí. Vybírejte kvalitu, zejména pokud máte plynový sporák. Sálavé teplo nemusí všem těmto deskám dělat úplně dobře, hrozí rozlepení hran. S výběrem vám jistě poradí ve specializovaném obchodě.

Skleněné desky

Mezi fancy záležitosti poslední doby patří skleněné desky. Seženete jednobarevné, ale úplnou designovou peckou jsou potisky. Hodí se nejvíce k barevně i stylově jednoduchým linkám a můžete díky nim mít v kuchyni džungli, abstraktní motivy, horské panorama či rodinnou fotografii. Zaručeně vzbudí zájem každé návštěvy, protože to je opravdu pecka. Mezi nevýhody patří vysoká pořizovací cena a náročné čištění. Pokud si k nim ale pořídíte nějakého prima pomocníka na mytí oken, půjde vám to snadno od ruky a výsledný efekt za to skutečně stojí.

Betonová stěrka

Naším posledním tipem je betonová stěrka. Do industriálních a minimalistických kuchyní se výborně hodí. Vybírat můžete z rozmanitých barev a odstínů, instalace je snadná a rychlá. A když hotovou stěrku nalakujete, bude se i snadno umývat.

Při výběru povrchu zadní strany linky vždy myslete na to, aby se hodil k lince samotné. Ideálně obejděte studia a všechny povrchy si osahejte. Nejste-li si jisti, jak se vámi vybraný vzor bude hodit k dalším materiálům, odneste si domů vzorek a vše porovnejte.

Přejeme šťastnou ruku při výběru. A pevné nervy, samozřejmě.

Telefon

Tomáš Svoboda +420 734 331 041 Jan Novák +420 774 926 005

Email

poptavka@nsnabytek.cz

Adresa

Kubelíkova 1155/42 Brno - Líšeň 628 00

Facebook

Sledujte naši práci na Facebooku.